Загальна інформація

Що таке новий грип А (H1N1)?

Грип А (H1N1) викликаний новим штамом вірусу грипу, який легко передається від людини до людини. Він містить комбінацію сегментів генів вірусів свинячого, пташиного та людського грипу. Вірус А (H1N1) раніше ніколи не циркулював серед людей і не пов’язаний з вірусами попередніх або поточної епідемії сезонного грипу. Здебільшого пандемічний грип А(H1N1) не викликає серйозних ускладнень. У важких випадках характерним є швидкий перебіг захворювання з розвитком пневмонії. Іноді люди помирають у перші 5 діб з моменту появи симптомів. Грип А (H1N1) поширений у багатьох країнах світу, і захворіти на нього може будь-хто.

Як вірус інфікує людей?

Вірус передається так само легко, як і звичайний сезонний грип. Зараження може відбуватися повітряно-краплинним шляхом – заражені краплі у повітрі переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю чи чхання. Інфекція передається на відстані до 1-го метра. Ці частинки також можуть потрапляти на руки чи поверхні, яких торкається людина. Відтак люди інфікуються при торканні руками рота, очей чи носа. Випадків інфікування людей при контактах із свинями або іншими тваринами не зафіксовано.

Чому грипу A (H1N1) приділяється так багато уваги, хоча люди помирають від грипу щороку?

Епідемії сезонного грипу спалахують щороку. Грип A (H1N1) з’явився недавно. Він відрізняється від вірусів сезонного грипу, які циркулювали у попередні роки. У людей немає імунітету до грипу A(H1N1), тому цим вірусом може інфікуватися значно більша кількість людей.

Як відрізнити грип А (H1N1) від ОРВІ чи сезонного грипу?

За клінічною картиною (симптомами) грип А (H1N1) неможливо відрізнити від звичайного сезонного грипу чи ОРВІ. Серед симптомів захворювання – біль у горлі, головний біль, слабкість, кашель, нежить, підвищена температура, ломота. Іноді може спостерігатися нудота, блювота, діарея, біль у грудній порожнині, викашлювання крові або забарвленого кров’ю мокротиння, ускладнене дихання і порушення свідомості. Призначення лікування не залежить від лабораторного підтвердження діагнозу пандемічного грипу. Лікар призначає лікування у відповідності до симптомів захворювання.

Хто належить до особливо уразливих груп А (H1N1)?

Найвищий ризик важкого або смертельно небезпечного перебігу хвороби у разі зараження вірусом А (H1N1) мають наступні групи:


Цим групам слід одразу звернутися до лікаря у разі появи навіть невиражених симптомів грипоподібного захворювання: невисокої температури, нежиті, слабкості, ломоті, болі у горлі, кашлю.