Профілактика

Чи можна вберегтися від зараження пандемічним грипом?

Ризик інфікування можна зменшити, якщо уникати контакту з особами, які мають прояви грипоподібного захворювання (слід триматися на відстані щонайменше 1-го метра) та зробити профілактичне щеплення проти грипу А (H1N1), а також проти сезонного грипу.

Також необхідно уживати наступних запобіжних заходів:

У який період людина може заразити інших?

Інфекційний період (період, коли хворий становить загрозу для оточуючих) при грипі типу А (H1N1) триває 7 днів від початку хвороби. Якщо клінічні симптоми (кашель, нежить, температура) хвороби зберігаються, – то людина здатна заражати інших до їх зникнення.

Навіщо робити щеплення проти грипу A (H1N1)?

Грип A(H1N1) є новим вірусом грипу. Люди не мають імунітету до нього і тому наражаються на великий ризик зараження цим вірусом. Небезпека грипу А (H1N1) полягає в тому, що для важкої форми хвороби є характерним швидкий перебіг захворювання з розвитком пневмонії. Інколи люди помирають у перші 5 діб з моменту появи перших симптомів. Вакцинація є найбільш ефективним засобом захисту від пандемічного грипу.

Хто і коли може пройти щеплення проти пандемічного грипу в Україні?

Згідно з наказом МОЗ «Про затвердження плану заходів з проведення вакцинації населення проти сезонного та пандемічного грипу» № 926 від 07.12.2009 впродовж місяця з моменту надходження вакцини до відповідних лікувальних закладів щепленню підлягають працівники закладів охорони здоров’я незалежно від форм власності та відомчої підпорядкованості. За наявності необхідної кількості вакцин щепленню підлягають:

Які вакцини існують проти пандемічного грипу A (H1N1)?

Наразі існує два типи вакцин проти пандемічного грипу:

  1. Інактивована, яка містить убитий вірус.
  2. Жива вакцина, яка містить ослаблений вірус.

Залежно від виду вакцини, її вводять шляхом ін’єкції у плече (інактивовану) або у вигляді назального спрею (жива). Дорослим достатньо однієї дози.
Чи можна вакцину проти пандемічного грипу вводити одночасно з іншими, наприклад, наприклад, з вакциною проти сезонного грипу?
Вакцина проти пандемічного грипу може вводитися одночасно з іншими вакцинами, зокрема, проти сезонного грипу, якщо обидві вакцини є інактивованими або одна з них є живою. Спільне введення двох вакцин є безпечним, не викликає незвичних реакцій і не впливає на ефективність вакцин. Щеплення необхідно робити у різні ін’єкційні ділянки.Але вакцина, що містить «живий» вірус пандемічного грипу, не може вводитися одночасно з такою самою «живою» вакциною проти сезонного грипу.
http://www.who.int/immunization/SAGE_Pandm_inflnz_H1N1_2009_Russian.pdf

Чи треба робити щеплення проти сезонного грипу, якщо я зробив щеплення проти пандемічного грипу?

Вакцина проти пандемічного грипу не захищає від звичайного сезонного грипу та інших вірусів. Тому необхідно робити щеплення як від сезонного, так і від пандемічного грипу.

Чи можна робити щеплення під час підвищення рівня захворюваності?

Згідно рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я та Центру контролю та профілактики захворювань (США) щеплення проти пандемічного грипу можна робити впродовж усього сезону. Але краще вакцинуватися завчасно – напередодні епідемії.

Чи існують протипоказання до вакцинації проти пандемічного грипу?

Протипоказання до вакцинації проти пандемічного грипу описані в інструкції до кожної вакцини. Згідно загальних правил, щеплення проти пандемічного грипу може бути протипоказаним, особам, які:

Чи роблять щеплення проти пандемічного грипу в інших країнах?

Так. Кампанії з вакцинації проти пандемічного грипу пройшли у 55 країнах світу. Зокрема, у Швеції щеплення вже зробили більше 35% населення, в Америці – кожен п’ятий житель країни. У Росії – понад 5 млн людей, які входять до груп ризику, прищепилися проти пандемічного грип, у Великобританії – понад 3,7 млн. людей.

Де я можу дізнатися більше про вакцину проти пандемічного грипу?

Детальнішу інформацію ви можете знайти на сайтах Міністерства охорони здоров’я України, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Центру контролю та профілактики захворювань США, Європейського центру контролю та профілактики захворювань.

Чому деякі люди, які зробили щеплення проти грипу, потім хворіюють на грип?

Жодна вакцина не забезпечує 100%-го захисту. Крім того, ефект від щеплення проти грипу спостерігається приблизно через 14 днів після щеплення. Через це у тих, хто заразився інфекцію за 1-3 дні до проведення щеплення чи в перші дні після введення вакцини, зберігається ризик захворіти. Ті, хто зробив щеплення проти пандемічного грипу, також можуть захворіти грипом іншого штаму вірусу, від якого дана вакцина не захищає, або іншими поширеними вірусами.

Чи можу я бути впевненим, що вакцини проти грипу A (H1N1) безпечні?

Безпечність вакцин вимірюється кількістю ускладнень, які виникли після використання вакцини, якщо доведено, що ці ускладнення були пов’язані саме із щепленням. Відтак із щепленням не можуть бути пов’язані стани, які мали виникнути незалежно від того, робила людина щеплення чи ні.

Вакцини проти пандемічного грипу є такими ж безпечними, як і вакцини проти сезонного грипу. Можливі несприятливі реакції не надто відрізняються від тих, які спостерігаються при щепленні проти сезонного грипу.

За результатами моніторингу людей, які отримали щеплення проти пандемічного грипу, ВООЗ не виявлено випадків незвичних реакцій \ ускладнень.

Які реакції можуть спостерігатися після введення вакцини проти пандемічного грипу у дорослих?

Реакції після введення вакцини проти пандемічного грипу подібні до реакцій, які мають місце при введенні вакцини проти сезонного грипу. Інактивовані вакцини можуть викликати місцеві реакції такі як хворобливість, почервоніння в місці щеплення, рідко – лихоманку, біль у м’язах чи суглобах, головний біль. Усі ці симптоми зазвичай слабко виражені, тривають до двох днів і не потребують медичного втручання. Алергічні реакції зустрічаються дуже рідко і проходять протягом декількох хвилин або годин після щеплення.

Живі вакцини можуть викликати нежить, закладеність носа, кашель, іноді – незначну лихоманку, біль у голові та м’язах. Дані реакції зазвичай минають упродовж одного–двох днів.

Вакцина, як і будь-який медичний препарат, може викликати ускладнення. Але спостерігаються вони дуже рідко, описані в інструкції та, у разі надання правильної та своєчасної медичної допомоги, не можуть бути причиною смерті. Ускладнення від пандемічного грипу значно серйозніші і можуть призвести до смертельних випадків.

Яку реакцію може викликати пандемічна вакцина у дітей?

Найбільш розповсюджені реакції дітей на щеплення проти грипу подібні до тих, які спостерігаються після інших щеплень, зокрема хворобливість у місці введення вакцини чи підвищення температури тіла. У разі використання живої вакцини інколи можуть спостерігатися астматичне дихання та блювота.

Чи може вакцинація проти грипу спричинити до загострення хронічних захворювань?

Наявні дані свідчать про те, що вакцини проти пандемічного або сезонного грипу не можуть викликати загострення або ускладнення хронічних хвороб.

Чи безпечне щеплення від пандемічного грипу для вагітних жінок?

Жодного небезпечного впливу на вагітність та плід не виявлено. Вакцинація не тільки захищає майбутню матір, але й опосередковано захищає новонароджену дитину. Тож переваг щеплення від пандемічного грипу більше, ніж ризиків. Важливо знати, що у разі захворювання на грип A (H1N1) вагітні жінки у 10 разів частіше потрапляють до відділення інтенсивної терапії, ніж інші хворі люди.

Чи може мати, яка годує дитину груддю, робити щеплення від пандемічного грипу?

Годування груддю цілком сумісне з вакцинацією матері. Профілактика грипу у матері зменшує ризик захворювання грипом для дитини. Адже матір може передати дитині антитіла, які утворилися в її організмі у відповідь на щеплення. Це особливо важливо, оскільки дітей до шести місяців наразі не вакцинують проти грипу.

Чи можна захворіти пандемічним грипом внаслідок використання вакцини проти грипу A (H1N1)?

Ні. Заразитися грипом через введення вакцини неможливо. Інактивовані вакцини містять вбитий вірус, який не може викликати захворювання. До складу живих вакцин проти грипу входить ослаблений вірус, який також не здатен викликати захворювання. Вакцини обох типів можуть викликати деякі реакції схожі на симптоми грипоподібного захворювання (наприклад, біль у м’язах), але такі симптоми мають короткотривалий перебіг.

Чи було зафіксовано випадки синдрому Гійєна-Баре після щеплення?

Сіндром Гієна-Баре (СГБ)– це аутоімунне ураження периферійної нервової системи, що гостро розвивається та виражається слабкістю у м’язах. Цей стан може розвиватися після різних інфекцій, у тому числі після грипу. Під час масштабних досліджень та аналізу даних щодо застосування вакцин проти грипу було встановлено тільки один випадок причинно-наслідкового зв’язку між застосуванням вакцини та появою СГБ у 1976 році. Інших випадків асоційованого з вакциною СГБ не зафіксовано. З метою виявлення потенційного розвитку серйозних несприятливих реакцій проводиться постмаркетинговий моніторинг.

Чи було зафіксовано випадки смерті після щеплення?

З початку проведення вакцинації проти пандемічного грипу зафіксовано декілька смертельних випадків, які мають зв’язок у часі із щепленням. Але за попередніми результатами розслідувань, ВООЗ виключає можливість того, що пандемічна вакцина стала причиною смерті. Зокрема у Китаї, де введено більше ніж 11 мільйонів доз вакцини, органи охорони здоров’я проінформували про 15 випадків важких побічних ефектів та про два випадки смерті після щеплення. У результаті розслідування було встановлено, що причиною смерті були наявні порушення здоров’я реципієнтів, а не вакцина.

Як виготовляються вакцини проти пандемічного грипу?

Вакцина проти пандемічного грипу виробляється так само як і вакцина проти сезонного грипу. Склад пандемічних вакцин відрізняється підготовкою антигену, складом антигену та тим, які допоміжні речовини вони містять.

Що таке ад’юванти і чи є вони безпечними?

Деякі вакцини проти пандемічного грипу містять ад’юванти. Ці речовини входять до складу вакцин для збільшення їх активності та посилення імунної відповіді організму. Ад’ювант дозволяє зменшити кількість вірусного антигену. Наукові данні свідчать про безпеку ад’ювантів у виробництві пандемічних вакцин. Крім того, ад’юванти, які використовуються для виробництва вакцини проти пандемічного грипу, вже використовуються в інших вакцинах (наприклад, вакцини проти гепатиту В, вакцини проти сезонного грипу та інші) і, таким чином, засвідчили свою безпечність.

Чи містять вакцини проти пандемічного грипу тіомерсал і чи може він викликати важку алергічну реакцію?

Тіомерсал є традиційним консервантом у виготовлені вакцин, який використовується для попередження бактеріального забруднення вакцини під час її використання. Інактивовані вакцини містять тіомерсал у разі, якщо постачаються у багатодозових флаконах. Деякі вакцини містять невелику кількість (залишкові сліди) тіомерсалу, якщо він використовувався у процесі виробництва як антибактеріальний агент, а потім усувався при очищенні вакцини.

Даних, які б свідчили про токсичність тіомерсалу для немовлят, дітей більш дорослого віку та дорослих, у тому числі вагітних жінок, немає. Тільки у 1-5% людей може виникнути алергічна реакція на шкірі. Про це свідчать описані в літературі випадки загальних алергічних реакцій на шкірі від тіомерсалу після вакцинації.