«Таміфлю» видають у лікарнях безкоштовно

Від початку епідемії через ускладнення після грипу померло 1107 українців. – Досить високі показники смертності серед вагітних — згідно статистики Міністерства охорони здоров’я лише за січень померло 23 вагітні жінки. А у листопаді і грудні минулого року — 50.

«Високий рівень смертності серед вагітних, спостерігається і в інших країнах,наприклад Австралії, США та Новій Зеландії», — сказав радник з епідеміологічного нагляду ВООЗ Андрій Тулісов. Він зазначив, що зазвичай щороку за сезон від 6 до 9 млн. українців реєструються із діагнозом грипп та ГРВІ. На цей час ми підійшли до відмітки у 6 млн. Тому, ймовірно, масштабних спалахів хвороби уже не буде.

На думку медичного експерта Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), лікаря педіатра-інфекціоніста Катерини Булавінової, досі існує нагальна необхідність у щепленнях від сезонного і пандемічного грипу.

- Люди продовжують помирати через ускладнення від грипу. Нажаль наразі в Україні вагітні жінки не можуть скористатися найбільш надійним засобом захисту від пандемічного грипу – зробити щеплення. У цій ситуації найкраще, що можуть зробити вагітні аби захистити себе – дотримуватися загальних мір профілактики: часто мити руки з милом або використовуючи дезінфекційний розчин, що містить спирт. Слід також утримуватися від відвідування місць великого скупчення людей. Носити маску у разі знаходження у таких місцях або при контакті з хворою людиною, провітрювати приміщення не менше як 4 рази на день, зробити щеплення від сезонного грипу та від пандемічного після появи відповідної вакцини в Україні.

Говорячи про побоювання вагітних щодо вакцинації, Катерина Булавінова відзначила, що острахи не є виправданими. «Шанс захворіти на грип та отримати ускладнення у вигляді пневмонії загрозливо великий, у порівнянні з ним ризик одержати серйозні ускладнення, пов’язані зі щепленням є мізерним. Наприклад, можливість анафілактичного шоку складає один випадок на мільйон. До того ж щеплення захищає не лише вагітну, а й дитину у перші 6 місяців життя після народження. На думку експерта, аби захистити вагітну жінку від грипу щеплення мають зробити також і члени її родини.

Вона нагадала, що пневмонія як ускладнення пандемічного грипу має швидкоплинний характер. Тому не слід зволікати та своєчасно звертатися до лікаря. Вагітним жінкам це треба зробити навіть при наявності невиражених симптомів грипоподібного захворювання: невисокої температури, нежиті, слабкості, ломоті, болі у горлі, кашлю.

Людям, які не належать до груп ризику і мають симптоми грипоподібного захворювання , за медичною допомогою необхідно звернутися у разі температури вище 39 С°, яку важко збити жарознижувальними препаратами, сильного кашлю та викашлювання крові, ускладненого дихання, болі у грудній клітині, блювоті, порушенні свідомості, запаморочення, судом, зниження артеріального тискуГоворячи про препарат Таміфлю, лікар відзначила, що він може бути призначений лише лікарем. У лікарні хворі його отримують безкоштовно — Цей препарат за показами може бути призначений вагітним, і жінкам, які годують дитину груддю. До речі, хворим на грип матерям не слід припиняти годування, — сказала Булавінова.

У разі підвищення температури дітям та вагітним експерт ЮНІСЕФ радить приймати парацетамол. І ні в якому разі не споживати препарати, що містять аспірин.

Ірина Рибакова